Papin potez treba tumačiti kao znak snage i strateškog promišljanja, a nikako kao znak slabosti. Ovo je povijesni iskorak koji će uvelike utjecati na poimanje uloge papa u budućnosti Katoličke crkve. Naime, Benedikt XVI. pokazao je kako je i papa samo čovjek i kako funkcioniranje Vatikana i Crkve ne smije biti opterećeno njegovom nemoći, starosti ili nemogućnosti da potpuno predano i profesionalno obnaša svoju dužnost. Time pokazuje svoju poniznost pred Crkvom i Bogom iako je vjerojatno svjestan da će ovim potezom razbiti stoljetnu tradiciju, praksu, a i mnoge tabue.
Ne treba zanemariti činjenicu da baš ovaj papa desetljećima slovi kao najbolji poznavatelj crkvenog učenja i pravovjerja te kao jedan od najvećih teologa današnjice pa je očito odlučio iskoristiti tu snagu autoriteta da vlastitim primjerom usmjeri ponašanje papa u budućnosti.
Ovaj potez otvorit će mnoga pitanja i nagađanja, ali je jedno sasvim sigurno – budući da ćemo prvi put nakon sedam stoljeća imati živog papu pri izboru njegova nasljednika – Benedikt XVI. i te kako će moći utjecati na profil budućeg pape. A u ovom potezu povlačenja zbog starosti i nemoći možemo iščitati papinu želju da bi to mogao biti netko mlađi, kao što je to, primjerice, bio Ivan Pavao II. kad je izabran 1978. godine.
>>Papa Benedikt XVI. povlači se: Odlazim zbog dobrobiti Crkve!
Zadaca novog pape uopce nece biti lagana jer ce morati reformirati Vatikan i KC ali se i obracunati sa krupnim kapitalizmom koji je postao opasniji od svojevremeno komunizma.